Mikołajki (36km od Przylasku)
Mikołajki to przede wszystkim mekka dla żeglarzy! Rozbudowaną infrastrukturę, w tym port żeglarski, znajdziesz głównie w północnej części Jeziora Mikołajskiego. Z portu wystarczy chwila do chociażby największego jeziora w Polsce – Śniardwy lub innych akwenów, takich jak: jezioro Warnołty, Bełdany, Seksty, czy Tałty.
Podczas wizyty w mieście warto wejść na samą górę wieży widokowej (parafia św. Mikołaja), z której zobaczysz jezioro Śniardwy, Mikołajskie, Łuknajno pokryte białymi żaglami. Obowiązkiem wydaje się być też spacer ulicą Kajki – najdłuższą ulicą Mikołajek, która obsadzona jest lipami.
Jeżeli szukasz za to idealnego pomysłu na rodzinny wyjazd, to zdecydowanie polecamy dzień w parku wodnym Tropikana. Gdy dzieci będą śmigać po zjeżdżalniach i podskakiwać razem z falami, Ty będziesz mógł z drugą połówką nacieszyć się pobytem w jacuzzi, saunach, jaskiniach lub chwilę potrenować na siłowni. A gdy jest ciepło, to Tropikana otwiera drzwi do strefy zewnętrznej, w której oprócz basenów znajdziesz też taras słoneczny z leżakami i boiska do siatkówki plażowej. Pozostaje tylko rozegrać rodzinny mecz!

Ruciane Nida (16km od Przylasku)
Ruciane Nida to pobliska miejscowość, która jest malowniczo położona nad jeziorem Nidzkim. To właśnie stąd możesz wyruszyć szlakiem rowerowym Pętla Nidzka, aby zresetować umysł. To tutaj także znajduje się port U Faryja, skąd możesz wybrać się na rejsy statkami po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Na pokładzie statku zobaczysz Jezioro Nidzkie, Śniardwy, Bełdany, Mikołajki i Guzianka Wielka. http://www.faryj.pl/
Ruciane Nida są również na trasie wodnego szlaku Krutynia, który łącznie liczy około 100 km długości. Jeśli jesteś jednym z tych, którzy nie lubią spędzać czasu wolnego do góry brzuchem, zdecydowanie powinieneś przemyśleć tę trasę. Jest to w końcu jeden z najciekawszych szlaków nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Jest to tym bardziej ciekawy pomysł na czas wolny, jeśli wybieracie się na wakacje w większej grupie.

Pranie (23km od Przylasku)
W Praniu powinieneś się znaleźć, jeśli jesteś pasjonatem sztuki. To w tutejszej Leśniczówce odbywają się spotkania poezji śpiewanej oraz liczne koncerty. Nie brakuje także przestrzeni na wernisaże fotograficzne, spektakle i zabawy dla dzieci – zresztą, najlepiej będzie wejść na stronę Leśniczówki (http://lesniczowkapranie.art.pl/site/?page_id=16), aby samemu zobaczyć program na letnie miesiące.
Być może do Prania przyciągnie Cię również Ildefons Gałczyński. To właśnie tutaj znajduje się jego muzeum.

Pisz (10km od Przylasku)
Pisz jest najbliższą większą miejscowością w okolicy naszego ośrodka. To tutaj będziesz mógł skorzystać z takich usług jak szpital, apteki, większe sklepy, kosmetyczka, fryzjer, czy weterynarz. Jeżeli ktoś ze znajomych przyjeżdża do Przylasku pociągiem, to właśnie w Piszu będzie jego stacja końcowa.
W Piszu zażyjesz także rozrywki, wybierając się na kręgle, basen, czy do Centrum Kultury. Ciekawymi miejscami do zwiedzenia są za to Muzeum Ziemi Piskiej, zabytkowa kolejowa wieża ciśnień, czy Dom Królewski z XVIII w. Wielu turystów będąc w Piszu wybiera się także na rejs statkiem wycieczkowym Smętek, który w spokojnym tempie przemierza Pisę.

Gałkowo (22km od Przylasku)
W Gałkowie znajduje się słynna na Mazowszu Stadnina Koni Ferenstein, o której więcej przeczytasz w zakładce „Atrakcje”. Polecamy też wejść bezpośrednio na stronę http://www.stadnina-galkowo.pl/index.php aby sprawdzić możliwości jazdy indywidualnej lub przejazdu wozem piknikowym.

Jeśli będziesz odpoczywać w Przylasku w jesienne dni, być może zainteresuje się jedna z najstarszych tradycji sportowych z ponad 600-letnią historią – Hubertus. Hubertus jest patronem jeźdźców i myśliwych i to właśnie w jego święto odbywa się bieg myśliwski. Podczas biegu nie brakuje adrenaliny, a biorący udział mieszkańcy Gałkowa i jego goście z całych sił starają się dogonić symbolicznego lisa, czyli jeźdźca z przypiętym ogonem do lewego ramienia. Najszybszy jeździec, któremu uda złapać się lisa, zostaje nim w następnym roku.