Rowery

By 11/07/2019 30 lipca, 2019 Atrakcje

Jeżeli jesteś fanem rowerowych przygód, to z chęcią pokażemy Ci, że Mazury to nie tylko kraina dla żeglarzy. Odwiedzając Wiartel masz wspaniałą okazję, aby zwiedzić z poziomu siodełka puszczę Piską oraz z innej perspektywy ujrzeć piękno pobliskich jezior.

Już w 2020 swoje otwarcie będzie miała Mazurska Pętla Rowerowa, która bezsprzecznie będzie hitem tego regionu. Specjalnie dla rowerowych maniaków powstanie główna, 300 kilometrowa trasa oraz około 20 lokalnych szlaków rowerowych o łącznej długości aż 500 km! A to wszystko w najpiękniejszych regionach Mazur, w tym między innymi w okolicach Przylasku, miejscowości Pisz, Krzyże, Ruciane Nida, Mikołajki, Ryn, Mrągowo, Węgorzewo, Rydzewo, czy Giżycko.

Mamy jednak nadzieję, że nie będziesz czekać aż rok, aby do nas przyjechać! W najbliższej okolicy Wiartelu wiodą trasy, które możesz zjechać już teraz. Jest to między innymi  Szlak Puszczy Piskiej, który przebiega na południowy zachód od Pisza, okalając jezioro Pogubie Wielkie i wiodąc również kawałek brzegiem Pogubia Małego. Jest to krótka, niespełna 30 kilometrowa trasa idealna dla początkujących oraz rodzin z dziećmi, którym sprawi dużo radochy, a oszczędzi niepotrzebnych trudów. Jeśli wybierzesz się na tę trasę, przez większość czasu będziesz mógł cieszyć się leśnymi drogami (asfalt w dobrym stanie technicznym).

http://www.lotmp.pl/pl/page/28/szlak-puszczy-piskiej-czerwony

 

Kolejną propozycją jest Szlak Pętla Nidzka o długości 49 kilometrów. Jeśli potrzebujesz wywietrzyć głowę, zresetować umysł, pomyśleć nad ważnymi sprawami, a byc może – uciec przed natłokiem myśli, jest to idealny szlak dla Ciebie. Nie spotkasz tutaj zbyt dużo ludzi, więc przez większość czasu będziesz mógł cieszyć się jedynie swoim towarzystwem i wyczekiwanym spokojem. Początek trasy znajduje się w Centrum Informacji Turystycznej w Rucianem-Nidzie. Nie zapomnij zabrać ze sobą pompki i łatek do dętek! Szlak wiedzie między innymi przez: Leśniczówkę Pranie, Krzyże, Karwicę, Wiartel, Czaplę i okrąża Rezerwat Jezioro Nidzkie.

http://www.lotmp.pl/pl/page/36/szlak-petla-nidzka-niebieski

 

Jeżeli potrzebujesz jednak trochę wysiłku i zmęczenia, być może dla Ciebie odpowiednią trasą okaże się Szlak Niedźwiedzi Róg o długości 55 km. Jadąc nim, zobaczyć takie miejsca jak Snopki, Karwik, Niedźwiedzi Róg, Końcewo, Wejsuny, Jagocin, Szeroki Bór, nasz kochany Wiartel, Jabłoń, Wąglik i Snopki. W trakcie wycieczki będziesz jechać w większości lasami, pedałując w bliższych lub dalszych okolicach dziesięciu jezior. W północnej części szlaku warto zobaczyć Mazurski Park Krajobrazowy, wzdłuż drogi Snopki- Szeroki Bór czekać za to będzie wrzosowisko. Z kolei w Karwiku być może zatrzymasz się na chwilę przy śluzie na kanale Jeglińskim lub podziwiając tradycyjne budownictwo wiejskie. Jeżeli jesteś fanem militariów, to w Szerokim Borze znajdziesz schrony w Kwaterze Dowódców Wojsk Lotniczych Hermana Goeringa.

Trudność trasy jest zróżnicowana, ponieważ na drodze znajdziesz zarówno trudne fragmenty o piaszczystej nawierzchni, jak i bardzo przyjemne asfaltowe jezdnie.

http://www.lotmp.pl/pl/page/29/szlak-niedzwiedzi-rog-zielony