Rowery

By 11/07/2019 8 sierpnia, 2020 Atrakcje

Jeżeli jesteś fanem rowerowych przygód, to z chęcią pokażemy Ci, że Mazury to nie tylko kraina dla żeglarzy. Odwiedzając Wiartel masz wspaniałą okazję, aby zwiedzić z poziomu siodełka puszczę Piską oraz z innej perspektywy ujrzeć piękno pobliskich jezior.

Niedawno otwarta została Mazurska Pętla Rowerowa, która bezsprzecznie będzie hitem tego regionu. Specjalnie dla rowerowych maniaków powstała główna, 300 kilometrowa trasa oraz około 20 lokalnych szlaków rowerowych o łącznej długości aż 500 km! A to wszystko w najpiękniejszych regionach Mazur, w tym między innymi w okolicach Przylasku, miejscowości Pisz, Krzyże, Ruciane Nida, Mikołajki, Ryn, Mrągowo, Węgorzewo, Rydzewo, czy Giżycko. Najbliższa trasa wiedzie z Wiartla do Pisza tuż przy drodze krajowej.

Mamy jednak nadzieję, że nie będziesz czekać aż rok, aby do nas przyjechać! W najbliższej okolicy Wiartlu wiodą trasy, które możesz zjechać już teraz. Jest to między innymi  Szlak Puszczy Piskiej, który przebiega na południowy zachód od Pisza, okalając jezioro Pogubie Wielkie i wiodąc również kawałek brzegiem Pogubia Małego. Jest to krótka, niespełna 30 kilometrowa trasa idealna dla początkujących oraz rodzin z dziećmi, którym sprawi dużo radochy, a oszczędzi niepotrzebnych trudów. Jeśli wybierzesz się na tę trasę, przez większość czasu będziesz mógł cieszyć się leśnymi drogami (asfalt w dobrym stanie technicznym).

http://www.lotmp.pl/pl/page/28/szlak-puszczy-piskiej-czerwony

 

Kolejną propozycją jest Szlak Pętla Nidzka o długości 49 kilometrów. Jeśli potrzebujesz wywietrzyć głowę, zresetować umysł, pomyśleć nad ważnymi sprawami, a byc może – uciec przed natłokiem myśli, jest to idealny szlak dla Ciebie. Nie spotkasz tutaj zbyt dużo ludzi, więc przez większość czasu będziesz mógł cieszyć się jedynie swoim towarzystwem i wyczekiwanym spokojem. Początek trasy znajduje się w Centrum Informacji Turystycznej w Rucianem-Nidzie. Nie zapomnij zabrać ze sobą pompki i łatek do dętek! Szlak wiedzie między innymi przez: Leśniczówkę Pranie, Krzyże, Karwicę, Wiartel, Czaplę i okrąża Rezerwat Jezioro Nidzkie.

http://www.lotmp.pl/pl/page/36/szlak-petla-nidzka-niebieski

 

Jeżeli potrzebujesz jednak trochę wysiłku i zmęczenia, być może dla Ciebie odpowiednią trasą okaże się Szlak Niedźwiedzi Róg o długości 55 km. Jadąc nim, zobaczyć takie miejsca jak Snopki, Karwik, Niedźwiedzi Róg, Końcewo, Wejsuny, Jagocin, Szeroki Bór, nasz kochany Wiartel, Jabłoń, Wąglik i Snopki. W trakcie wycieczki będziesz jechać w większości lasami, pedałując w bliższych lub dalszych okolicach dziesięciu jezior. W północnej części szlaku warto zobaczyć Mazurski Park Krajobrazowy, wzdłuż drogi Snopki- Szeroki Bór czekać za to będzie wrzosowisko. Z kolei w Karwiku być może zatrzymasz się na chwilę przy śluzie na kanale Jeglińskim lub podziwiając tradycyjne budownictwo wiejskie. Jeżeli jesteś fanem militariów, to w Szerokim Borze znajdziesz schrony w Kwaterze Dowódców Wojsk Lotniczych Hermana Goeringa.

Trudność trasy jest zróżnicowana, ponieważ na drodze znajdziesz zarówno trudne fragmenty o piaszczystej nawierzchni, jak i bardzo przyjemne asfaltowe jezdnie.

http://www.lotmp.pl/pl/page/29/szlak-niedzwiedzi-rog-zielony